TWK SZCZECIN

Wystawa Prac Twórców Niepełnosprawnych

KUBKI

KUBKI

9 photos

BIŻUTERIA

BIŻUTERIA

4 photos

Jest z nami od tysięcy lat. Początkowo nosili ją mężczyźni, z czasem stała się symbolem kobiecości. Chroniła przed złymi mocami, informowała o pochodzeniu i statusie właściciela. Mimo zmieniających się materiałów i form, stanowi nieodłączny element wizerunku. Podkreśla majestat władzy, wyraża indywidualny styl i pomaga tuszować niedoskonałości ciała. Mowa o biżuterii. Biżuteria zawsze towarzyszyła romantycznym i wzniosłym chwilom, przekazywana z pokolenia na pokolenie stawała się świadkiem oraz symbolem naszych więzi i korzeni. Spełnia zarówno funkcję dekoracyjną jako element ozdoby ciała, jak i użytkową dopełniając nasz strój. Zawsze będzie intrygować, kusić swoim blaskiem, któremu mało kto potrafi się oprzeć. Jest taka jak jej twórca i właściciel… jedyna w swoim rodzaju.

HAFT

HAFT

52 photos

Rzemiosło artystyczne, sztuka użytkowa, sztuka zdobnicza, dziedzina sztuk plastycznych obejmująca wytwarzanie przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych o charakterze artystycznym. Rzemiosło artystyczne, znane od starożytności, stanowiło domenę pracy niewolniczej. W średniowieczu oraz w XVI i XVII w. skupiało się w cechach. Od XVIII w. częściowo przejęte przez manufaktury. Upadło wraz z rozwojem produkcji przemysłowej w XIX w. Już w 2. połowie tegoż stulecia podjęto próby odrodzenia sztuki użytkowej (wtedy też powstało określenie: rzemiosło artystyczne). Do głównych gałęzi rzemiosła artystycznego należą: złotnictwo, jubilerstwo, kowalstwo artystyczne, konwisarstwo, ludwisarstwo, meblarstwo, introligatorstwo, pasamonictwo, hafciarstwo, koronkarstwo, tkactwo, ceramika, szkło artystyczne.

RZEŹBA

RZEŹBA

42 photos

Rzeźba jest prawdopodobnie najstarszą ze sztuk plastycznych, a to ze względu na jej beziluzyjny, konkretny, przestrzenny i zmysłowy charakter. W przeciwieństwie do większości dzieł malarskich (do czasów abstrakcjonizmu) rzeźba niczego nie udaje, nie odsyła do innej rzeczywistości, której jest ilustracją lub aluzją. Rzeźba po prostu jest - w całej swojej prostocie i uchwytności. Zapewne dlatego pierwszy twórczy impuls skłonił człowieka prehistorycznego do wykonania jeszcze nieporadnej, ale już wyjątkowej w swej świętości rzeźby.

MALARSTWO

MALARSTWO

58 photos

Sekcja malarska istnieje od 1994 roku. Instruktorem był Ludwik Piosicki, następnie dołączył Zbigniew Jaworski. Od stycznia 2011 roku Urszula Tadych zaczęła prowadzić zajęcia z akwareli, pasteli, tempery i grafiki. Sekcja malarska liczy 25 osób, jest bardzo prężna. Wystawy odbywają się w Galerii Twórców Niepełnosprawnych, przy ul. Wielkopolskiej 32. Tam też można zakupić prace Naszych artystów. Spotkania grupy odbywają się 1 razy w tygodniu: Malarstwo Olejne w czwartek 10:00 – 15:00