KLUB OSÓB Z WADĄ SŁUCHU

Klub Osób z wadą słuchu
Użytkowników Aparatów Słuchowych
działa w TWK od 2002 r.

aparaty_słuchowe_twk_szczecin

Dobre słyszenie oraz rozumienie mowy stanowią podstawowe potrzeby człowieka. Niedosłuch oraz problemy w porozumiewaniu się są głównymi wyzwaniami dzisiejszych społeczeństw. Wierzymy w nowe technologie, które umożliwią ludziom komunikowanie się bez żadnych ograniczeń.

Polscy Seniorzy mają problem ze słuchem! 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut badań IQS na zlecenie Amplifon, problem ze słuchem w Polsce może dotyczyć nawet 2 646 062 nigdy niediagnozowanych pod tym kątem osób po 60. roku życia. Dodatkowo, więcej niż 3 lata temu słuch badało aż 45% polskich seniorów. Skala kłopotów ze słuchem wśród Polaków jest ogromna, a na związane z nimi konsekwencje występujące w codziennym funkcjonowaniu wskazało aż 49% badanych seniorów.* 

*badanie przeprowadzone przez instytut IQS metodą CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków (n-800) w lipcu 2021 roku. 

Problemy ze słuchem a utrudnienia w codziennym życiu

Przyczyny braku diagnostyki 

Wady słuchu najczęściej nie występują z dnia na dzień, a rozwijają się przez dłuższy czas. Usypia to czujność wielu starszych osób, przez co potrzeba profilaktycznych badań jest marginalizowana i odkładana „na później”. Niestety w efekcie często bywa za późno na podjęcie działania.   

Do przyczyn niebadania słuchu należą przeświadczenie o braku wady słuchu (17%), zbyt długi czas oczekiwania na wizytę (8%), a także brak środków na prywatną wizytę (10%).  

Już dziś otwórz się na nowe możliwości!

Nasza oferta badań przesiewowych w gabinecie TWK

Zapraszamy do Gabinetu Badań w Siedzibie TWK (Wielkopolska 32/u1) na badania przesiewowe (tzw. screeningi)  są to badania bezpłatne i niezobowiązujące. Po badaniu wystawiamy Ci rekomendację czy jest potrzebne pełne badanie słuchu w profesjonalnym gabinecie, które również jest bezpłatne. Badania zawsze przeprowadzają doświadczeni i dyplomowani specjaliści na najwyżej jakości sprzęcie diagnostycznym. 

Wsparcie w diagnostyce i doborze aparatów słuchowych realizuje Amplifon światowy lider pielęgnacji słuchu posiadający swoje gabinety w 26 krajach. Od lat pracuje nad poprawą życia milionów ludzi, pomagając im na nowo odkryć wszystkie emocje związane z dźwiękiem. W portfolio marki- dzięki ogromnemu doświadczeniu oraz rozwiniętym technologiom znajdują się wysoce spersonalizowane i innowacyjne aparaty słuchowe. 

Jeśli są Państwo zainteresowani – prosimy o kontakt z biurem TWK w celu ustalenia szczegółów i terminu wizyty w Gabinecie Naszego Stowarzyszenia.


BATERIE DO APARATÓW SŁUCHOWYCH


Baterie do aparatów słuchowych – 3 zł za sztukę.

Najczęściej zadawana pytania odnośnie baterii do aparatów słuchowych

Pytania pojawiające się najczęściej w związku z użytkowaniem baterii oraz aparatów słuchowych.

Jakie są rodzaje baterii do aparatów słuchowych?

Baterie do aparatów słuchowych dostępne są w rozmiarach 10, 13, 312 i 675. Aby zidentyfikować rozmiar, producenci stosują ujednolicony i zestandaryzowany kod kolorystyczny na swoich opakowaniach.

popularne typy baterii do aparatów słuchowych

Baterie słuchowe 10 są koloru żółtego, baterie 13 – pomarańczowe, 312 – brązowe, a 675 – niebieskie

Różne rozmiary baterii są używane do zasilania różnych typów urządzeń – im większa bateria tym większa moc i dłuższy czas działania. Aby dowiedzieć się, jakiego typu bateria jest Ci potrzebna, zapoznaj się z instrukcją obsługi aparatu słuchowego.

Producenci często umieszczają litery przed lub po rozmiarze baterii, aby oznaczyć numer fabryczny, na przykład 13A lub R13ZA są bateriami rozmiaru 13.

Dlaczego bateria słuchowa posiada kolorową zaślepkę (ang. tab)?

Baterie cynkowo-powietrzna wykorzystuje powietrze jako aktywny składnik zasilania baterii. Powietrze jest również niezbędne do aktywowania baterii słuchowej.

Zaślepka (z ang. tab) – nazywana również języczkiem lub naklejką – jest fabryczną uszczelką baterii. Umożliwia jak najdłuższe przechowywanie baterii bez utraty jej właściwości, aż do czasu kiedy zdecydujesz się jej użyć. Raz odklejona zaślepka rozpoczyna proces aktywacji baterii słuchowej.

zaślepka baterii

Po odklejeniu zaślepki baterii powietrze z zewnątrz zaczyna reagować z cynkiem znajdującym się wewnątrz akumulatora, co powoduje jego aktywację. Aby właściwie aktywować baterię, odklej zaślepkę i poczekaj minutę, aby powietrze wypełniło baterię, a następnie włóż baterię do aparatu słuchowego.
Uwaga: wymiana zaślepki, gdy bateria nie jest używana, nie wydłuży żywotności baterii.

Ile czasu wytrzymuje bateria w aparacie słuchowym?

Żywotność baterii zależy od rodzaju i wzmocnienia aparatu słuchowego, a także od rzeczywistego czasu jego użytkowania podczas dnia. Ponieważ zależy to od konkretnych potrzeb danej osoby, sugerujemy skonsultowanie się ze specjalistą, którzy będą mogli prawidłowo oszacować przybliżony czas pracy baterii zgodnie ze stylem życia pacjenta.

Przybliżony czas działania baterii słuchowej Rayovac® przedstawiono w poniższej tabeli. Podano minimalny oraz maksymalny czas eksploatacji baterii w zależności od sposobu użytkowania. W przypadku baterii do aparatów słuchowych Rayovac® Extra Advanced w technologii Active Core czas ten został wydłużony o dodatkowe 2 dni.

TYP BATERII

10

312

13

675

ŻYWOTNOŚĆ

3 – 10 dni

3 – 12 dni

6 – 14 dni

9 – 20 dni

Aby uzyskać więcej informacji o bateriach właściwych dla Twojego aparatu słuchowego, zapoznaj się z instrukcją obsługi lub odwiedź stroną internetową producenta aparatu słuchowego.

JAKIE ISTNIEJĄ MOŻLIWOŚCI DOFINANSOWANIA ZAKUPU APARATU SŁUCHOWEGO

Dofinansowania z NFZ – Narodowego Funduszu Zdrowia to nie jedyna pomoc, jaką mogą otrzymać nasi pacjenci przy zakupie aparatów słuchowych.

Dodatkowe środki zapewnia także PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Jest to dofinansowanie przysługujące osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności, których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 50% stawki przeciętnego wynagrodzenia (dla osób samotnych jest to 65%).

Środki są wypłacane za pośrednictwem: Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie oraz Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej.

Kwota dofinansowania na zakup aparatu słuchowego

Osoby dorosłe (powyżej 26. roku życia)700 zł
Dzieci i młodzież (do 26. roku życia)2000 zł
Osoby represjonowane oraz inwalidzi wojenni1000 zł

Kwota dofinansowania na zakup wkładki usznej

Osoby dorosłe (powyżej 26. roku życia)50 zł
Dzieci i młodzież (do 26. roku życia)60 zł
Osoby represjonowane oraz inwalidzi wojenni50 zł

Dofinansowanie z Narodowego Funduszu ZdrowiaNFZ do zakupu aparatu słuchowego należy się każdej osobie, która dostała wniosek na aparat słuchowy, jeżeli minął okres 5 lat od ostatniego dofinansowania Osoby czynne zawodowo mają prawo otrzymać dofinansowanie do dwóch aparatów przy obustronnym niedosłuchu.

Narodowy Fundusz Zdrowia dofinansowuje 700,00 zł do zakupu aparatu słuchowego oraz 50,00 zł do indywidualnej wkładki usznej raz na 5 lat.

Uwaga! Dzieci i młodzież mogą otrzymać dofinansowanie na zakup aparatów słuchowych co 3 lata, natomiast wkładek zgodnie z zaleceniem lekarza. Osoby po 26. roku życia możliwość dofinansowania mają co 5 lat.

  Postępowanie w 3-ech krokach:

  1. Udaj się po WNIOSEK na APARAT – aby otrzymać go należny udać się do lekarza rodzinnego w celu uzyskania skierowania do lekarza laryngologa wystawiającego wnioski na aparat słuchowy…
  2. z WNIOSKIEM DO NFZ – z otrzymanym wnioskiem należy udać się do Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie ul. Arkońska 45, celem jego zarejestrowania i zatwierdzenia…
  3. z ZATWIERDZONYM WNIOSKIEM do TWK – udajemy się do siedziby TWK Szczecin ul. Wielkopolska 32/U1, gdzie zostanie dobrany odpowiedni aparat słuchowy i indywidualna wkładka uszna.

  Ponadto zakup dofinansowują również:

  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR),
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS),
  • Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
  • Fundacje łamiące bariery osób niepełnosprawnych

  URZĄDZENIA WSPIERAJĄCE SŁYSZENIE

  COMFORT CONTERGO
  cyfrowe urządzenie wspomagające słyszenie

  Łatwe w obsłudze urządzenie wspomagające słyszenie, umożliwiające bardziej aktywne życie.

  Są takie chwile w których Twój aparat słuchowy potrzebuje dodatkowego wsparcia.
  Z pomocą przychodzi cyfrowe urządzenie wspomagające słyszenie, które pozwala osobom z wadą słuchu uczestniczyć w życiu rodzinnym i towarzyskim. Urządzenie Comfort Contego możesz używać w połączeniu z pętlą indukcyjną (jeśli używasz aparatu słuchowego) lub ze słuchawkami (bez aparatu).

  Dane techniczne:
  zasięg do 30 metrów
  czas pracy: do 20 godzin
  wymiary: 22 x 45 x 98 m

  Miejsca i momenty kiedy Comfort Contego jest niezastąpiony:
  w samochodzie
  na wykładzie
  przed telewizorem
  w domu
  na wycieczce
  na zakupach
  przy stole
  na spacerze.

  urządzenie wspomagające słyszenie
  – Comfort Contego

  kontrola głośności w odbiornikuI
  wzmacniacz dźwięku na szyii lub w kieszeni

  BUDZIK WIBRACYJNY

  budzik wibracyjny
  Budzik wibracyjny dla osób niedosłyszących.
  Alarmuje wykorzystując silne wibracje, drgania.
  Zdecydowanie obudzi największego śpiocha.
  Budzik posiada sygnalizację świetlną i dźwiękową.
   

  LASER NA SZUMY USZNE

  laser na szumy wraz z pudełkiem

  Laser medyczny niskoenergetyczny emitujący falę świetlną o długości 650 nm. Urządzenie to przeznaczone jest do terapii ambulatoryjnej i domowej. Stosowany jest w leczeniu takich schorzeniach jak szumy uszne, nagła głuchota, zniekształcenie słyszenia. Skuteczność tej metody została potwierdzona badaniami klinicznymi.

  Laser na szumy uszne działa na takiej zasadzie, że światło podczerwone lasera penetruje głęboko podskórne warstwy i bezpośrednio oddziałuje w sposób leczniczy oraz biostymulacyjnie na krwioobieg, metabolizm, jednocześnie regenerując komórki słuchowe poprawiając ich ukrwienie. Stosuje się go 20 min dziennie przez okres minimum 10 tygodni.


  PODUSZKA
  ORTOPEDYCZNO MUZYCZNA

  Poduszka ortopedyczno – muzyczna ułatwia życie i funkcjonowanie dla osób z szumami usznymi. Ułatwia zasypianie oraz umożliwia relaks w ciągu dnia w momencie złego samopoczucia. W poduszkę ortopedyczno – muzyczną wbudowany jest głośnik przekazujący dźwięki muzyki uspokajająco – relaksującej odtwarzanej w płytki CD w odtwarzaczu. Dźwięki z głośnika zagłuszają szumy uszne.


  PĘTLA INDUKTOFONICZNA

  odsłuch tv z pętlą induktofoniczną

  Pętla indukcyjna składa się z nadajnika oraz odbiornika. Działanie pętli polega na odbiorze dźwięków z TV, RTV lub osoby prowadzącej rozmowę lub szkolenie za pośrednictwem bluotooth (bezprzewodowo) przez nadajnik a następnie przekazywaniu wzmocnionych dźwięków do aparatu słuchowego. Ww. zestaw współpracuje z każdym aparatem słuchowym , który ma wbudowaną cewkę. Słyszana mowa jest bardzo wyraźna i zrozumiała w odległości do 5 m od źródła dźwięku. Świetnie nadaje się do nauki języków obcych, na wykłady i słuchania TV dla osób niedosłyszących. Urządzenie posiada ładowarkę taka samą, jak w telefonie komórkowym. Urządzenie jest dofinansowywane w wysokości 80 % wartości urządzenia z MOPR-u w ramach programu „Likwidacja barier komunikacyjnych dla osób niedosłyszących”.


  TELEFON GŁOŚNOMÓWIĄCY

  Telefon głośnomówiący dla osób niedosłyszących – posiada wbudowaną pętlę induktofoniczną, która powoduje, że wyciszane są hałasy z otoczenia a głos z telefonu staje się czysty i wyraźny. Posiada regulację głośności i możliwość zainstalowania lampki sygnalizacyjnej.

  Gabinet protetyki słuchu Klubu Użytkowników Aparatów Słuchowych mieści się przy ul. Wielkopolskiej 32/U1 w Szczecinie