Rzemiosło Artystyczne

PROGRAM

„Rzemiosło artystyczne – szansą na wykorzystanie szczególnej wrażliwości estetycznej osób niepełnosprawnych w pracy zawodowej”

DOTARLIŚMY DO UNII EUROPEJSKIEJ

W okresie od października 2004 r. do 31 lipca 2005 r. realizowaliśmy program p. n. „Rzemiosło artystyczne – szansą na wykorzystanie szczególnej wrażliwości estetycznej osób niepełnosprawnych w pracy zawodowej”.

Nasz projekt dofinansował Europejski Fundusz Społeczny, a realizowaliśmy go pod nadzorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. obejmował on szkolenie 100 osób niepełnosprawnych oraz długotrwale bezrobotnych, a zajęcia warsztatowe odbywały się w Szczecinie, Chociwlu, Goleniowie i Łobzie. Przygotowania do nowego zawodu dotyczyły zdobywania profesjonalnych umiejętności w zakresie koronczarstwa i haftowania (różne metody, szkoły i tradycje). Fachową kadrę instruktorską tworzyła grupa naszych własnych hafciarek i koronczarek (vide – tekst o programie „Rehabilitacja przez Twórczość”), które pokazując swoje prace i mistrzowski kunszt ich wykonywania, potrafiły wywołać entuzjazm twórczy. U nowych adeptek (i kilku adeptów) tej trudnej i precyzyjnej sztuki tak, że wielu z nich już po zakończeniu szkoleń, nadal korzysta z konsultacji mistrzyń i doskonali swoje umiejętności tak aby sprostać wymogom rynku i upodobaniom potencjalnych nabywców ich prac (często są to turyści zagraniczni). Aby jednak stworzyć warunki do takich komercyjnych przedsięwzięć poważnie myśli się o utworzeniu spółdzielni socjalnej, która koordynowałaby i reprezentowała na zewnątrz interesy całej grupy hafciarek i koronczarek, które mają niewielkie szanse na indywidualne sukcesy zawodowe. Twórcą i kierownikiem tego projektu był mgr Jerzy Kwiatosiński, a trudną obsługą finansowo-ksiegową profesjonalnie wykonała pani Kamila Kotras, księgowa Oddziału.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ułatwienia dostępu