SPOTKANIA Z X MUZĄ

FILM EDUKACYJNY jako źródło wiedzy

CZWARTKI godz. 12.00
MIEJSCE: SIEDZIBA TWK ul. Wielkopolska 32/u1, SALA 5

Zapraszamy członków TWK na…
spotkania z filmem edukacyjnym – jest to rodzaj filmu dokumentalnego, którego podstawowym zadaniem jest przekazanie wiedzy poprzez zapoznawanie widza z dorobkiem dziedzictwa narodowego, źródłami kultury i historii – ilustrując doświadczenia, tłumacząc zjawiska, wyjaśniając skomplikowane procesy.
Projekcje odbywają się w miłej atmosferze przy kawie, herbacie i ciastku.

SPOTKANIA z X MUZĄ

PLANOWANE SPOTKANIE:

Sierpień: wiedza historyczna- legendy i tajemnice archeologii

Wynalazki Starożytnych Chin

Rozwój cywilizacji na terenie starożytnych Chin doprowadził do pojawienia się wielu wynalazków naukowych i technicznych, o których Europejczycy dowiedzieli się o wiele wieków później. Rzemiosło chińskie posiadało cechę, której nie obserwuje się w innych państwach, a mianowicie zdolność do technicznych innowacji. Oto niektóre z wynalazków naukowych i technicznych opracowanych w starożytnym państwie chińskim.

„Wersal i jego goście” – Podroż do Paryża

Najsłynniejszy Pałać Świata. Piękny i majestatyczny. Miał podkreślić potęgę francuskich królów. Z czasem stał się symbolem wielkości Państwa. Pałac daje nadzwyczajną oprawę wydarzeniom politycznym.

Titanic Narodziny legendy

Dokument przedstawiający budowę wielkiego liniowca RMS Titanica. Film opowiada prawdziwe historie ludzi którzy go zbudowali. Historia narodzin w stoczni w Belfaście najsłynniejszego statku na świecie. Historia o robotnikach którzy gołymi rekami budowali ten luksusowy transatlantyk, opowieść o przemocy, politycznych sporach. Powstawał 5 lat zatonął w mniej niż 3 godziny.

Gwiazdy Prehistoryczna Astronomia – seria Szokująca Ziemia

35 000 lat temu w Europie, plemiona myśliwsko zbierackie stworzyły fascynującą formę sztuki – pełnej zwierząt wyłaniających się z otchłani Ziemi. Jakieś 18 000 lat później w centrum regionu Perigord we Francji, stworzyli swoje wielkie dzieło: Lascaux.

Wrzesień: człowiek – siła ludzkiego umysłu

Placebo – Psychika a zdrowie

Twórcy serii, wykorzystując współczesną wiedzę naukową, próbują odpowiedzieć na pytania dotyczące zjawisk paranormalnych. Jeff, który walczył w Iraku nie może poradzić sobie z powojenną traumą. Mężczyzna uczęszcza na eksperymentalne zajęcia, gdzie uczy się jak wykorzystywać własną wewnętrzną energię. Dwuletni Eric pamięta swoje poprzednie wcielenie i opowiada o nim z detalami. Matka innego chłopca chroni jego życie, wizualizując przyszłość. Zachowanie tych i innych bohaterów filmu, jest obiektem badań naukowców, którzy pragną odpowiedzieć na pytania o szósty zmysł, życie po śmierci oraz o prawdziwe możliwości ludzkiego umysłu.

Leonardo da Vinci – Wielcy marzyciele

Historia włoskiego renesansowego architekta, filozofa, muzyka, pisarza, odkrywcy, anatoma, wynalazcy, a przede wszystkim malarza twórcy takich obrazów jak Mona Lisa i Ostatnia Wieczerza,

Nikola Tesla- Wielcy marzyciele

Historia geniusza i odkrywcy, którego wynalazki zmieniły świat w tak dużym stopniu, że trudno byłoby bez nich żyć w dzisiejszych czasach. Warto poznać historię tego znakomitego naukowca, niestety przez wielu ludzi zapomnianego czego dokonał dla ludzkości.

Juliusz Verne – Wielcy marzyciele

Historia wielkiego francuskiego pisarza, dramaturga, działacza społecznego, uznawanego za jednego z protoplastów fantastyki naukowej.

Konstanty Ciołkowski – Wielcy marzyciele

Dzieje wybitnego uczonego i badacza, Konstantego Ciołkowskiego, wynalazcy i twórcy teorii lotu rakiet i lotów kosmicznych. Spod jego pióra wyszło wiele prac poświęconych aerodynamice, aeronautyce oraz lotnictwu.

Październik:  oblicza krajów

Kuba – Kraj Ludzi Uśmiechniętych

Kuba to największa z wysp karaibskich i jedna z największych wysp na świecie. Nieodłącznym elementem krajobrazu są palmy, których rośnie tu prawie 70 milionów. Wrotami Kuby i jednocześnie stolicą kraju jest Hawana. Poznaj kraj, który oparł się pogoni za cywilizacją – gdzie ludzie pomimo ubóstwa są wiecznie uśmiechnięci.

Cypr – Gościnna Wyspa

Cypr – gościnna, egzotyczna wyspa położona na przecięciu szlaków łączących Azję, Afrykę i Europę. Najłagodniejszy i najbardziej słoneczny klimat w basenie Morza Śródziemnego, dzięki czemu sezon turystyczny trwa tutaj cały rok. Na turystów czekają nie tylko piaszczyste, złote plaże, lecz również bogactwo zabytków kultury.

Meksyk –  Skarbnica Kultur

Meksyk łączy Amerykę Północną z Ameryką Łacińską. Zewsząd otoczony wodą kraj ze względu na aktywność tektoniczną upstrzony jest licznymi pasmami górskimi. Stolicą kraju jest miasto Meksyk – metropolia zamieszkiwana przez ponad 20 milionów mieszkańców. Zapraszamy na wycieczkę do miejsca, gdzie króluje sombrero, tequila i tacos.

Wietnam – Tam Gdzie Budzi Się Smok

Wietnam jest jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo i turystycznie krajów Indochin – choć sporo mu jeszcze brakuje do pobliskiej Tajlandii. Poznaj wietnamskie zabytki i szlaki turystyczne obejmujące pola ryżowe, plaże i wysepki w Zatoce Ha Long. Zobacz miejsca najchętniej odwiedzane przez turystów: stolicę Hanoi lub dawny Sajgon, zwany obecnie miastem Ho Chi Minha.

Irlandia – Szmaragdowa Wyspa

Szmaragdowa Wyspa – taki przydomek Irlandia zyskała dzięki rozległym wrzosowiskom, trawom i mchom porastającym ogromne obszary po wyciętych dawno temu lasach. Wyspa jest bardzo bliska sercom wielu Polaków. Przyczyna? Może sprawia to mentalność rudowłosych potomków Celtów -temperamentnych, lecz obdarzonych szczerymi gorącymi sercami.

Listopad: natura i jej tajemnice

Podmorskie Głębiny

Film ten przenosi widzów w egzotyczne i odległe wody m.in. Australii Południowej, Wielkiej Rafy Koralowej czy wysp trójkąta koralowego w Papui Nowej Gwinei i Indonezji, pozwalając im przeżyć bezpośrednie i zapierające dech w piersiach spotkanie z tajemniczymi i fascynującymi mieszkańcami oceanów. Film w wyjątkowo inspirujący i zajmujący sposób odkrywa piękno i niezwykłą przyrodę oceanów oraz pozwala poznać wpływ wywierany przez globalne zmiany klimatyczne na to unikatowe środowisko.

Oceaniczna oaza

We współczesnym świecie coraz rzadziej spotyka się miejsca, które są bezpieczną przystanią dla różnorodnych form życia? Jednym z takich miejsc Półwysep Kalifornijski wraz z wodami go oblewającymi. Warunki klimatyczne, ukształtowanie linii brzegowej i oceanicznego dna przyciągają do tej oazy wiele gatunków zwierząt, które dzięki obfitości pokarmu i odpowiednim kryjówkom znajdują tu doskonałe warunki rozrodu.

Lasy bagienne

Obszary leśne klimatu umiarkowanego uzależnione od silnego uwilgotnienia gleb i okresowego zalewania wodą są wyjątkowo bogate przyrodniczo. Ludzie rzadko docierają w głąb takich bagiennych lasów i mają okazję zobaczyć z bliska choćby zamieszkujące je zwierzęta. Filmowe zdjęcia ukazują to, co niedostępne i wyjątkowe w tych siedliskach.

Lasy Tropikalne

Lasy tropikalne są domem dla 70-80% wszystkich żyjących na świecie organizmów. Naukowcy nie zdążyli jeszcze poznać i zbadać większości z nich. Mimo…iż to największe lasy na Ziemi zajmują jedynie 6% jej powierzchni. Ten typ lasów deszczowych, charakteryzujący się ogromną różnorodnością form życiowych, występuje na najbardziej wilgotnych obszarach klimatu tropikalnego, przede wszystkim w Amazonii. Poznaj mieszkańców tych terenów.

Wielkie migracje

Zostań świadkiem niesamowitego widowiska, jak miliony najróżniejszych stworzeń świata wędrują, aby przeżyć! Zobacz jak dziesiątki milionów motyli z rodziny danaid niby złote chmury zapełniają niebo nad wyżynami meksykańskimi. Prześledź z uwagą, jak ptaki wędrowne kierują się według słońca i własnych instynktów. Rzuć okiem na płetwale błękitne żyjące w przepięknych lagunach Kalifornii. Przyjrzyj się, jak na niewielkiej Wyspie Wielkanocnej ponad sto milionów czerwonych raków rozpoczyna swoją wędrówkę. Zobacz, w jaki sposób przemieszczają się w minione wieki, razem z egzotycznymi szczepami Afryki, żeby dotrzeć do korzeni wędrówki ludzkości!

Grudzień: odkrywaj świat

Dzika Kolumbia Brytyjska

Kanada to królestwo niedźwiedzi grizzly. Kolumbia Brytyjska jest habitatem połowy populacji niedźwiedzi w tym kraju. Położona między Górami Skalistymi i Pacyfikiem jest najdalej wysuniętą na zachód prowincją kanadyjską. Kolumbia Brytyjska to rozległa, majestatyczna i zróżnicowana kraina. Bezcennym skarbem prowincji jest woda, która kształtuje krajobraz i podtrzymuje życie. Obszar zbiera wodę z ponad miliona kilometrów kwadratowych. Główne rzeki Kolumbii to Fraser, Kolumbia i Jukon, dostarczają one ogromnych mas wodnych i zasilane są przez opady znad Pacyfiku i topniejące lody ze szczytów górskich

Wilcze Góry- prastary las w Polsce

Przepiękna kraina, życiodajna i dzika: góry, rzeka, prastara puszcza. Dzikie zwierzęta jak ze snu. Polska Kraina Sanu. „Wilcze Góry”?- czemu nie. Nazwa w pełni oddaje naturę władcy – tajemniczego, skrytego, o miłym choć drapieżnym spojrzeniu. Mieć pełną świadomość tożsamości tego Polskiego Raju to wielka rozkosz, i duma.

Antarktyda

Nazwa Antarktyda pochodzi prawdopodobnie od greckiego słowa antarktikos. Prawie 98% powierzchni Antarktydy jest pokryta lądolodem o średniej grubości 2500 metrów, a więc tylko 2% jej powierzchni zajmują obszary wolne od lodu. Są to wznoszące się ponad czaszą lądolodu najwyższe partie gór lub małe skrawki lądu nie pokryte lodem, nazywane niekiedy oazami ciepła. Mimo najsurowszego klimatu na Ziemi Antarktyda jest miejscem największych skupisk fok i ptactwa morskiego. Jest kontynentem niezamieszkałym, jedynymi koloniami ludzkimi są tam stacje badawcze. Wyprawy na ten ląd mają charakter jedynie naukowy.

Niezwykłe miejsca na ziemi

Odwiedzisz Amazonię – najbardziej skomplikowany system rzeczny świata, Grenlandię – największą wyspę na naszej planecie, pokrytą lodem i śniegiem, wodospad Iguazu – składający się z 275 oddzielnych wodospadów, wyspę Madagaskar – ojczyznę najbogatszych osobliwości przyrody i ponad dziesięciu tysięcy gatunków roślin i zwierząt, pustynię Namib – królestwo ciszy i największe na świecie ruchome wydmy, deltę rzeki Okawango – uroczy świat lagun i kanałów o powierzchni piętnastu tysięcy kilometrów oraz Tybet – dach świata, z którego początek biorą najpotężniejsze rzeki świata.

Zapisy oraz więcej informacji w biurze TWK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*