Koło Terenowe PTWzK w Chociwlu zorganizowało wyjazd studyjny w dniu 11 sierpnia 2020 r do Wolina. Członkowie Koła poznali życie wczesnośredniowiecznych Słowian i Wikingów, mogli naocznie zobaczyć jak żyli, czym się zajmowali ówcześni mieszkańcy. W 2003 roku grupa pasjonatów założycieli Stowarzyszenia ”Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jómseborg Vineta” postanowiła wybudować skansen w Wolinie nad rzeka Dziwną, który jest rekonstrukcją średniowiecznego grodu.
Inspiracją były wyjazdy do Skandynawii gdzie mit Wikingów wciąż żyje i badania archeologiczne prowadzone w Wolinie. Powstał gród z repliką 27 chat, bram wjazdowych, nadbrzeżem .
Każdy zwiedzający może wejść do chaty, wszystko dotknąć, przymierzyć gdyż nie są to artefakty muzealne tylko wierne kopie. W piecach chlebowych przygotowywane są podpłomyki, drożdżowe słodkości, można skosztować także kwasu chlebowego czy też pajdę chleba ze smalcem.
W ofercie Stowarzyszenia oprócz zwiedzania z przewodnikiem są warsztaty i zabawy dla dzieci, co roku organizowany jest festiwal gdzie na łodziach przybywają Wikingowie z całej Europy. Niestety pandemia pokrzyżowała plany i wiele z zaplanowanych zadań stały się niewykonalne.
Historia Wolina to nie tylko najlepszy okres świetności tego grodu tj IX-X wiek, ale dramatyczne czasy tego miasteczka w XX wieku. Grupa zwiedziła XIV wieczny kościół Św. Mikołaja, gdzie na fotografiach mogła zobaczyć jakie zniszczenia dokonała II Wojna Światowa w tym miasteczku, które zostało bardzo zniszczone. Ocalało niewiele zabytków, ale kościół, który został oddany wiernym dopiero w 1998 roku jest imponujący.
Po zwiedzeniu Wolina dla wszystkich uczestników zaplanowano obiad, po obiedzie czas wolny w Międzyzdrojach. Wyjazd został dofinansowany ze środków Gminy Chociwel i Starostwa Stargardzkiego. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa wynikających z powagi sytuacji. Mamy nadzieję, że za rok znowu wspólnie zobaczymy kawał ciekawej historii naszego regionu.
Prezes Koła Andrzej Zieliński
Małgorzata Krysiak