Szumy Uszne

   Słyszysz szum, dźwięki, gdzieś w uszach, za uszami lub w głowie. Zastanawiasz się skąd dochodzą. lecz nie widzisz źródła ich pochodzenia. Dla pewności pytasz osobę obok czy też je słyszy. Jeżeli otrzymasz negatywną odpowiedź to prawdopodobnie zaczęły Ci towarzyszyć…

SZUMY USZNE

Konsternacja. Ogarnia Cię niepokój. Szukasz wiadomości co to za choroba?

     Szumy uszne to nie choroba, to przykra dolegliwość określana jako odczucie dźwięku bez pobudzenia zewnętrznego. Jest opisywana przez pacjentów jako: dzwonienie, brzęczenie, gwizdanie, dudnienie, szum wiatru, wody, piski, szelesty, tętnienia itp. W zasadzie każdy kto je słyszy ma swój własny szum, który może pojawiać się i znikać, może nasilać się okresowo lub występować stale. Różne jest również natężenie dźwięków od bardzo cichych i spokojnych do bardzo głośnych i agresywnych. Ludwig van Beethoven określiłby: od pianissimo do fortissimo.

SPOKOJNIE

     Dlaczego wspomnamy wybitnego kompozytora? Otóż dlatego, że był jednym z wielu sławnych osobistości, którzy cierpieli z powodu szumów usznych. Należeli do nich między innymi: rzeźbiarz Michał Anioł, teolog Marcin Luter i poeta Johann Wolfgang von Goethe. Podobno najstarsze pisemne dokumenty, w których jest mowa o „zaczarowanym uchu” zostały odnalezione w Egipcie i mają ok. 3,5 tys. lat. Istnieją wzmianki o występowaniu „dzwonienia i brzęczenia” w uchu z czasów Babilonu, Indii, Persji, starożytnego Rzymu i Grecji.

 Wróćmy do czasów dzisiejszych. Szumy pojawiają się w różnych okolicznościach i są zazwyczaj wynikiem nieprawidłowej aktywności nerwowej we włóknach nerwu słuchowego, najczęściej w wyniku zmian w uchu wewnętrznym a dokładniej w ślimaku (a co to jest ślimak?-radziłem dobrze poznać budowę ucha). Źródła naukowe podają, że w 80%przypadków źródłem szumu usznego jest nieodwracalne uszkodzenie komórek słuchowych zewnętrznych w ślimaku, w związku z tym dochodzi do zmienionej aktywności w obrębie drogi słuchowej. Uszkodzenie komórek może być tak niewielkie, że nie daje widocznych objawów niedosł uchu natomiast wywołuje już zmienioną aktywność nerwową.

Dlaczego w takim razie szumy uszne są tak dokuczliwe?
Właśnie dlatego, że w proces odczuwania szumu jest wciągnięty nie tylko układ słuchowy, ale też inne części mózgu takie jak układ limbiczny (odpowiedzialny za emocje) i autonomiczny układ nerwowy (odpowiedzialny za reakcje obronne). Każdy człowiek inaczej odczuwa szumy uszne: z jednej strony jest zrozpaczony pacjent, dla którego szum stanowi dramatyczny problem uniemożliwiający mu prowadzenie normalnego życia, a z drugiej osoba, której szum przeszkadza w niektórych sytuacjach, np. podczas pracy w ciszy, odpoczynku lub w czasie zasypiania. Mimo, że szum uszny nie jest chorobą, prowadzi często do znacznego rozdrażnienia, niepokoju, dyskomfortu, a czasem może wywołać depresję. Dlatego też powinien być leczony.

PAMIĘTAJ – WARTO POZNAĆ PRZYCZYNĘ SWOICH SZUMÓW

Szumy uszne nigdy nie powstają bez przyczyny. Same w sobie nie są chorobą, ale mogą być jej objawem. Zawsze natomiast są sygnałem, że coś funkcjonuje nie tak jak powinno. W każdym przypadku szumu usznego wymagana jest diagnostyka audiologiczna w celu wykluczenia zmian organicznych wymagających zdecydowanej interwencji lekarskiej.

Zaakceptowanie szumów jako jednej z niedogodności życiowych, nie prowadzących do poważnych lub niebezpiecznych następstw dla zdrowia jest często momentem przełomowym w leczeniu szumów usznych. Wiele osób „przyzwyczaja” się do szumu i stopniowo coraz rzadziej zwraca na niego uwagę.

NASZĄ PROPOZYCJĄ NA WSPARCIE Z RADZENIEM SOBIE Z TĄ DOLEGLIWOŚCIĄ JEST:

Laser na Szumy Uszne

laser na szumy uszne

Poduszka Ortopedyczno Muzyczna

poduszka muzyczna