MALARSTWO

Sekcja malarska istnieje od 1994 roku. Instruktorem był Ludwik Piosicki. W czasie II wojny światowej przebywał na robotach przymusowych w Austrii. W roku 1950 skończył PWSSP w Poznaniu. W latach 1952-53 wykonał dla Muzeum Narodowego w Poznaniu odlew Drzwi Gnieźnieńskich, rzeźbę Ostrów Tumski w Średniowieczu. W Poznaniu założył również sekcję płetwonurków późniejszy Klub Płetwonurków LOK Delfin. Klub ten zajmował się wydobywaniem z jezior i rzek zatopionego w czasie II wojny sprzętu wojskowego, otrzymał za to tytuł honorowego obywatela miasta Poznania. Od roku 1957 mieszka i tworzy w Szczecinie. Od początku swojego pobytu współpracuje z Głosem Szczecińskim w którym w swoje rubryce Z Teki Teatralnej Ludwika Piosickiego tworzy karykatury aktorów (ok. 200 sylwetek). W Teatrze Dramatycznym w Szczecinie stworzył kilka scenografii do sztuk teatralnych : Konik Garbusek -Jerszowa (1959) , Skrzypce które przynoszą śmierć – Makarewicza (1960), Taniec śmierci – Strindberga (1965). Stworzył wiele obrazów o tematyce historii Szczecina i Pomorza : Bitwa pod Cedynią (1972) – dwie wersje, Chrzest Pyrzyc w 1124 (1973), Port XVI-wiecznego Szczecina (1987), szereg rysunków budowli historycznych, oraz rysunki przedstawiające książąt pomorskich Gryfitów. W swojej twórczości najwięcej stworzył akwareli, ponad 500 ekslibrisów. Tworzył ilustracje do książek poetyckich i historycznych. Przez wiele lat był prezesem Klubu Plastyków Amatorów i Twórców Ludowych przy W.D.K. w Szczecinie. Działa w Towarzystwie do Walki z Kalectwem,gdzie uczył rysunku i malarstwa osoby niepełnosprawne. W 2009 roku otrzymał tytuł Mecenasa Osób Niepełnosprawnych przyznany przez Radę Miasta Szczecin. W 2010 roku opublikował dwa albumy: Ekslibris szczeciński ( wraz z synem adwokatem Jerzym Piosickim (1943-2018)) oraz Ekslibiris
Od stycznia 2011 do maja 2018 roku Urszula Tadych prowadziła zajęcia z akwareli, pasteli, tempery i grafiki. Sekcja malarska liczy około 25 osób, jest bardzo prężna. Wystawy odbywają się w Galerii Twórców Niepełnosprawnych, przy ul. Wielkopolskiej 32/u1. Tam też można zakupić prace Naszych artystów.

Grupa wyjeżdża na wycieczki i plenery, które owocują wystawami. Organizowane są też wystawy indywidualne, np. Pana Andrzeja Tomaszewskiego.
Uczestnicy sekcji poznają i doskonalą kompozycje obrazu, techniki malarskie i rysunek. Uczą się patrzeć, widzieć piękno i tworzyć. Poprzez twórczość spełniają się, zapominają o swojej niepełnosprawności. Praca daje poczucie własnej wartości. Pozwala tworzyć marzenia. Spotkania twórcze są świętem, grupa pomaga sobie nawzajem. Skupia się na twórczości odrzucając czarne myśli: „To nic, że los pokarał mnie kalectwem, jestem w stanie zobaczyć piękno i tworzyć dla siebie i innych, zmieniać życie. Spełniamy się tworząc”.

„Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”. – Jan Paweł II

arka_malarstwo
GALERIA NA STR TWK

ZAJĘCIA MALARSKIE ODBYWAJĄ SIĘ W RAMACH DZIAŁALNOŚCI KLUBU ARKA

Galeria – Sekcja Malarstwa Olejnego

mgr Urszula Tadych – Instruktor

zajęcia w Klubie „Arka”

———————— GRAFIKA————————-

Klub realizuje program:

„Rehabilitacja poprzez twórczość”

Istnieje możliwość zakupu prac namalowanych przez Naszych artystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*